Какво е коучинг? Как да бъдем ефективен коуч?

Вероятно сте чували хора да говорят за коучинг на работното място. Може дори да сте получавали някакво обучение в миналото или може да сте използвали обучение, за да подобрите представянето на дадено лице, дори ако всъщност не сте го описали като „коучинг“ по това време.

Но какво всъщност е коучингът и как го използвате? И какви умения са ви необходими, за да бъдете ефективен коуч?

Коучингът е полезен начин за развиване на уменията и способностите на хората и за повишаване на представянето. Може също така да помогне за справяне с проблеми и предизвикателства, преди те да се превърнат в големи проблеми.

Коучинг сесията обикновено се провежда като разговор между коуч и клиент и се фокусира върху това да помогне на клиента да открие отговори за себе си. В края на краищата хората са много по-склонни да се ангажират с решения, които сами са измислили, отколкото с тези, които са им натрапени!

В някои организации коучингът все още се разглежда като коригиращ инструмент, използван само когато нещата са се объркали. Но в много компании коучингът се счита за положителен и доказан подход за подпомагане на другите да изследват своите цели и амбиции и след това да ги постигнат.

Коучовете на работното място не са съветници, психотерапевти, гурута, учители, обучители или консултанти – въпреки че могат да използват някои от същите умения и инструменти.

Най-формалният професионален коучинг се извършва от квалифицирани хора, които работят с клиенти, за да подобрят тяхната ефективност и представяне и да им помогнат да постигнат пълния си потенциал. Коучовете могат да бъдат наети от треньори или от техните организации. Коучингът на тази основа работи най-добре, когато всеки ясно разбира причината за наемането на коуч и когато заедно определят очакванията за това, което искат да постигнат чрез коучинг.

Мениджърите и лидерите в организацията обаче могат да бъдат също толкова ефективни, колкото и външно наетите треньори. Мениджърите не трябва да бъдат обучени официално като коучове. Докато са в обхвата на своя набор от умения и поддържат структуриран подход, те могат да добавят стойност и да помогнат за развитието на уменията и способностите на своите хора.

Ключовото предизвикателство за мениджърите е да отделят управленската си роля от ролята на коучинг. 

Въпреки че коучингът на работното място е също толкова важен, колкото и коучингът в спорта, подходът е различен. Спортните треньори наставляват своите спортисти, използвайки технически умения, опит и „разказващ“ стил на насочване. За разлика от това, задаването на въпроси и размисълът често са по-важни в коучинга на работното място.

Вижте повече за коучинг програми и обучения тук.

Къде коучингът може да помогне

Ето няколко примера за въпроси, на които можете да отговорите с ползата от коучинга:

  • Как мога да управлявам времето си по-добре, за да постигна всичко, което искам в живота?
  • Какво следва да направя в кариерата си в организацията?
  • Как мога да намаля стреса в работата или живота си?
  • Как мога да постигна по-добър баланс между професионалния и домашния живот?
  • Какви умения са ми необходими, за да израствам и да се развивам по-нататък?
  • Как мога да подобря отношенията си с конкретен колега?

Златни правила на коучинга

Това са основните „правила“ на коучинга:

Коучингът се основава на конфиденциалност и доверие

Коучингът може да бъде успешен само ако, ако клиентите са в състояние да обсъдят всеки аспект на даден проблем или предизвикателство със своя коуч. Може да се наложи коучът да изслуша лични проблеми или лична информация, която трябва да се пази поверителна. (Освен ако, разбира се, не включва престъпна дейност или дейности, вредни за екипа, неговите клиенти или организацията; или засяга безопасността и благосъстоянието на други хора.)

Решението на проблема на клиента е в самия клиент

Това може да звучи необичайно, но означава, че предисторията на проблема и наличните опции са като цяло известни на обучавания. Работата на треньора е да задава правилните въпроси, за да помогне на треньорите да стигнат до собствените си заключения. Както казахме преди, това е много мощен начин да помогнем на хората да се променят.

Разбира се, коучът може да даде полезна информация или предложения, но най-добрите отговори обикновено идват от клиента.

Тук има разлика между типа коучинг, провеждан от професионален коуч (който не знае за ежедневното функциониране на организацията) и коучинг, провеждан от мениджър (който знае). Като мениджър вероятно имате полезни знания и опит и сте отговорни да помагате на хората да намерят правилните отговори на въпросите, които задават. Въпреки това, бъдете чувствителни и смирени в начина, по който помагате на хората – ситуациите може да са по-сложни, отколкото първоначално си мислите!

Без оценка или фиксиран дневен ред, но имайте договорена цел за всяка сесия

За да работи една коучинг сесия добре, трябва да има много спокоен разговор и сесията трябва да е свободна от страха от преценка и не трябва да следва някакъв определен модел. В същото време коучинг разговорите трябва да бъдат фокусирани, за да бъдат ефективни.

Коучингът трябва да има обща представа или очертание на целите на коучинга, както в рамките на конкретната сесия, така и в по-дългосрочен план. След това коучът помага на клиента да стигне до тази дестинация по маршрут, който му изглежда подходящ. Клиентът трябва да се консултира с коуча по време на сесията, за да определи дали и двамата се движат в правилната посока.

Коучингът е за цялата личност

Въпреки че коучинг сесията вероятно ще се съсредоточи върху един въпрос, коучовете трябва да помнят, че водят разговор с цял човек, който има специфични преживявания, емоции и модели на поведение.

Коучингът на работното място вероятно ще се съсредоточи върху проблемите на работното място, но треньорите трябва да признаят, че други фактори и проблеми вероятно ще влязат в разговора.

Коучът и клиентът са равнопоставени партньори

Най-добрите разговори за коучинг са организирани така, че коучът и клиентът да са равни партньори, каквито и взаимоотношения и йерархия да съществуват на работното място. Клиентът ще дефинира действителния проблем, докато коучът ще използва своите умения, за да помогне за справянето с проблема.

Коучингът гледа към бъдещето и следващите действия

Коучовете обикновено търсят някаква промяна в представянето, кариерата или посоката си в живота. Определянето на правилния път може да изисква от коучът да погледне предишен опит и решения.

Въпреки това, най-положителните коучинг преживявания са сесиите, които завършват с договорен набор от следващи стъпки или действия, които да предприемете.
Нормално е коучовете да дават „домашни задачи“ на клиентите. Това не означава, че коучовете поемат ролята на учители. Това просто означава, че и коучът, и клиентът са съгласни, че определено време за структурирано мислене между коучинг сесиите е ценно.

Прочетете повече за това какво е коучинг тук.
➡ Вижте предлаганите от мен коучинг програми и обучения тук.
➡ Вземете 45 минутна безплатна коучинг сесия тук.